AKÇAKOCA İLÇEMİZ

Aşağa gitmek

AKÇAKOCA İLÇEMİZ

Mesaj  ASİCİDELİ Bir C.tesi Ocak 31, 2009 4:24 pm

Akçakoca Genel Bilgi

Karadeniz Bölgesi’nde Düzce İli’ne bağlı bir ilçe olan Akçakoca’nın batısında Sakarya, doğusunda Zonguldak, güneyinde Düzce Merkez ve Yığılca ilçesi olup, kuzeyi Karadeniz ile sınırlıdır. Kuzeydoğu bölümü Karadeniz’in kıyı dağları ile çevrili, arta kalan bölümler tepelik ve dalgalı bir arazi yapısına sahiptir. Büyük melen suyu Karadeniz’e dökülürken Akçakoca topraklarını da sulamaktadır. Düzce’ye 39 km uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 462 km2 olup, toplam nüfusu 36.972’dir.

İlçenin ekonomisi tarım ve turizme dayalıdır. İlçe topraklarında mısır ekilir. Ayrıca fındık ta önemli bir ürünüdür. Karadeniz kıyılarında turistik tesisler bulunmakta ve yılın belirli aylarında turizm yönünden önemli bir merkez konumundadır.

Akçakoca’nın kuruluşu ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yörede son yıllarda yapılan kazılar MÖ.1220 yıllarında Trakya’dan gelen Trak kabilelerinin buraya yerleştiklerini göstermiştir. Bithynia Krallığı yöreye egemen olmuş, Roma ve Bizans döneminde de önemli bir liman ve ticaret merkezi olmuştur.XIII.yüzyılda Cenevizlilerin eline geçmiş, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yıllarında, Orhan Gazi’nin lalası, akıncı beylerinden Akçakoca tarafından 1320 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Akçakoca, 1692 yılına kadar Bolu sancak beyliğine bağlı bir voyvodalık olarak yönetilmiştir. Akçakoca 1864’te Düzce ile birleştirilmiş ve Akçaşeyhr Maa Düzce ismiyle nahiye yapılmıştır. 1934’te Akçaşehir ismi ile ilçe haline getirilmiştir. Bu isim 1943’te Akçakoca olarak değiştirilmiş, 1999’da da Düzce’ye bağlanmıştır.

Akçakoca’dan günümüze gelebilen eserler arasında,
Ayrıca ilçede Melen Çayı’nın denize döküldüğü yerde Melenağzı Doğal Plajı ve Koyu, Karaburun Köyü Plajı, Değirmenağzı kıyısında Cumayeri Mesiresi, Akçakoca’ya 7 km. uzaklıkta Çayağzı, Kumpınar Mevkii, Akkaya Köyü yakınındaki Akkaya Şelalesi ve Sarıyayla Köyü yakınındaki Sarıyayla Şelalesi gibi mesire ve doğal plaj alanları bulunmaktadır.

avatar
ASİCİDELİ
Admin

Mesaj Sayısı : 115
Kayıt tarihi : 26/01/09
Yaş : 47
Nerden : KADIKÖY

Kullanıcı profilini gör http://batikaradeniz.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz