CUMAYERİ İLÇEMİZ

Aşağa gitmek

CUMAYERİ İLÇEMİZ

Mesaj  ASİCİDELİ Bir C.tesi Ocak 31, 2009 4:29 pm

Cumayeri Genel Bilgi

Karadeniz Bölgesi’nde, Düzce İli’ne bağlı bir ilçe olan Cumayeri, batısında Sakarya ili, kuzeyinde Akçakoca ilçesi, doğusunda Çilimli ilçesi ve güneyinde Gümüşova ilçesiyle çevrilidir. Ilçe Bati Karadeniz dağlarının sahile paralel olarak uzanan şeridin sınırını oluşturmaktadır. Oldukça düz olan arazisi tarıma elverişlidir. Yüzölçümü 10.011 km2 olan ilçenin toplam nüfusu 11.701’dir.

İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık dayalıdır. İlçede yetiştirilen başlıca ürünler, fındık, mısır, tütün, buğday, şeker pancarıdır. Hayvancılık ekonomisinde büyük önem taşımakta olup, koyun, sığır ve kümes hayvanları yetiştirilir. Ayrıca arıcılık ta yapılmaktadır.

Cumayeri’nin tarihi ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Osman Gazi döneminde Akçakoca tarafından Osmanlı topraklarına katıldığı bilinmektedir. Cumayeri 1987 yılında Gümüşova beldesiyle birlikte birleşerek Cumaova adı altında ilçe olmuştur. Cumayeri, 1993 tarihinde Gümüsova’dan ayrılmış ve ilçe olmuştur. Cumayeri, Aralık 1999’da Düzce’nin il olmasıyla birlikte Düzce’ye bağlanmıştır.

avatar
ASİCİDELİ
Admin

Mesaj Sayısı : 115
Kayıt tarihi : 26/01/09
Yaş : 47
Nerden : KADIKÖY

Kullanıcı profilini gör http://batikaradeniz.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz