ÇİLİMLİ İLÇEMİZ

Aşağa gitmek

ÇİLİMLİ İLÇEMİZ

Mesaj  ASİCİDELİ Bir C.tesi Ocak 31, 2009 4:34 pm

Çilimli Genel BilgiBatı Karadeniz Bölgesi’nde, Düzce İli’ne bağlı bir ilçe olan Çilimli , doğusunda ve güneyinde Düzce ili, batısında Cumayeri ilçesi ve kuzeyinde Akçakoca ilçesi ile çevrilidir. Şehir merkezinden güneye doğru inildikçe arazi ova şeklini almaktadır. Kaplandere Dağlarından doğan Biçki Deresi ve Bayramali Derisi’nin birleşmesiyle meydana gelen Akdere Suyu ilçe topraklarından geçmektedir. Denizden 120 m. yüksekteki Çilimli’nin kuzeyine doğru yükseklik yer yer 600-700 m. yi bulmaktadır. İlçenin yüzölçümü 7.022 km2 olup, toplam nüfusu 14.871’dir.

İlçenin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen başlıca ürünler, fındık, mısır, tütün, şeker pancarı ve çeltiktir. Ayrıca ilçede sebze çeşitleri de yetiştirilmektedir. Hayvancılıkta büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştirilmekte olup arıcılık da ilçe ekonomisinde önemlidir.

Çilimli’nin tarih öncesi ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Selçukluların çöküşünden sonra Söğüt yöresindeki Osmanlı beyliği topraklarını genişletmeye çalışıyordu. Osman Gazi’den sonra yerine geçen Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bizans tekfurları ile yapmış olduğu savaşlardan sonra Çilimli çevresini de hakimiyeti altına almıştır. Osmanlı egemenliğinde Kastamonu vilayetinin Bolu mutasarrıflığı Göynük kasabasına bağlı bir köydü. Düzce’nin kaza olmasından sonra Düzce’ye bağlanmıştır. Çilimli 1958 yılında nahiye, 1990 yılında da ilçe olmuştur.

Çilimli'de herhangi bir tarihi eser bulunmamakla birlikte, herhangibir mimari özelliği olmayan;
Çoban Dede Türbesi
Şeyh Aliyyül Müslihiddin Dede Türbesi
Yabalı Hasan Dede Türbesi bulunmaktadır.
avatar
ASİCİDELİ
Admin

Mesaj Sayısı : 115
Kayıt tarihi : 26/01/09
Yaş : 47
Nerden : KADIKÖY

Kullanıcı profilini gör http://batikaradeniz.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz