YIĞILCA İLÇEMİZ

Aşağa gitmek

YIĞILCA İLÇEMİZ

Mesaj  ASİCİDELİ Bir C.tesi Ocak 31, 2009 4:38 pm

Yığılca Genel BilgiBatı Karadeniz Bölgesi’nde Düzce İli’ne bağlı bir ilçe olan Yığılca, batıdan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynaşlı ilçesi ve Bolu ili, kuzeyden Zonguldak ilinin Alaplı ilçesi, doğudan Bolu ilinin Mengen ilçesi ile çevrilidir. İlçe toprakları engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir. İlçe, Düzce Ovası’nı sulayan Hasanlar Barajı Gölü’ne dökülen Melendere Çayı’nın yukarı havzasında yer almaktadır. Yaylatepe dışındaki köyler bu havzanın güney ve kuzeyindeki yamaçlara birer sıra halinde dizilmişlerdir. Bu havza oldukça dağlık ve sarptır. Havzayı çevreleyen belli başlı tepeler; Yaylacık Tepe, Köybaşı Tepesi (678 m.), Kızıltepe (1.486 m.), Sarıkaya Tepe (1.036 m.), Bacaklıyayla (1.137 m.), Aktaş Sırtları (1.271 m.), Kiriş Tepe (1.398 m.), Geymen Tepe (1.438 m.)’dir. Doğudan batıya doğru uzanan Melen Çayı, Kuzeyden ve güneyden zengin derelerle beslenir. Karadere, Aksu Deresi, İncirli Deresi, Hacı Deresi, Mahyaderesi, Karakaş Deresi, Naslar Deresi ve Igneler Deresi ilçenin belli başlı akarsularıdır. Hasanlar Barajı ilçe sınırları içinde yer almaktadır. İl merkezine 38 km. uzaklıktadır. Denizden 350 m. yükseklikteki ilçenin yüzölçümü 640 km2 olup, toplam nüfusu 20.646’dır.

İlçe ekonomisi ormancılık, hayvancılık, arıcılık ve az miktarda da tarıma dayalıdır. Arazi konumunun eğimli, kayalık ve ormanlık olmasından dolayı tarıma elverişli değildir. Hayvancılıkta, sığır, koyun, keçi yetiştirilmektedir. Tavukçuluk ta ilçe ekonomisinde önemli yer tutmaktadır.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında 1321-1323 yıllarında Akçakoca tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Orhan Gazi’nin komutanlarından biri, Bizans tekfurları ile yaptığı savaşlardan önce, burada yığınak yapmış ve bu yüzden de ilçenin ismi Yığınak sözcüğünden kaynaklanmıştır. Yığılca 1904 tarihinde bucak olarak Düzce’ye bağlanmış, 1954 yılında ilçe olmuştur. Düzce’nin 1999’da il olmasından sonra Yığılca da Düzce’ye bağlı ilçe konumuna getirilmiştir.
avatar
ASİCİDELİ
Admin

Mesaj Sayısı : 115
Kayıt tarihi : 26/01/09
Yaş : 47
Nerden : KADIKÖY

Kullanıcı profilini gör http://batikaradeniz.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz