ULUSU TANIYALIM

Aşağa gitmek

ULUSU TANIYALIM

Mesaj  ASİCİDELİ Bir C.tesi Ocak 31, 2009 10:47 am

Ulus Genel Bilgi

Ulus, Bartın’ın 37Km. doğusunda, Uluçay, Eldeş Çayı, Çerçi Çayı ve Alpı Çaylarının birleştiği vadide kurulmuştur.Deniz seviyesinin yüksekliği 200m. dir. İlçenin doğusunda Kastamonu ili, Batısında Bartın ili, Güneyinde Safranbolu ilçesi, Kuzeyinde Kurucaşile ilçesi yer almaktadır.Doğusunda İğneciler, batısında Ulukaya ve Karakaya dağları bulunmaktadır. Ulukaya Köyü yakınında şelale ve kanyon oluşmuştur. Batıda Uluyayla eteklerindeki Eldeş Vadisinin uzunluğu 30 km. dolaylarındadır.
Yüzölçümü 715 km2 olup,2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 28822'dir.
Ulus'un tarihi, Türklerin bölgeye ilk kez yerleşmeleri Bozulus Türkmenlerinin bölgeye gelmesiyle başlar. 1392-1393 yıllarında Yıldırım Beyazıt bölgeyi Osmanlı sınırları içerisine dahil etmiştir. 1944 yılında nahiye olarak Safranbolu İlçesine bağlıyken, ayrılarak Zonguldak ilinin ilçesi olmuş, 1991 yılında da Bartın’ ın il olmasıyla Bartın’ a bağlanmıştır.

Adını bir Türk aşireti olan Bozulus’tan almıştır.Bugüne kadar üç il değiştiren Ulus, bir süre Safranbolu’nun bucağı idi.Daha sonra Kastamonu’ya bağlandı, Zonguldak il olduktan sonra da Zonguldak’ın ilçesi oldu.Bartın’ın il olmasıyla 1991 tarihinde Bartın’a bağlandı.

Ulus’ tan 33Km. uzaklıkta ve 1200m. yükseklikteki "Uluyayla" doğa güzellikleri yönünden Bartın’ ın en ilginç görüntülerinin gizlendiği bir doğa harikasıdır.burada ormanların arasındaki yayla düzlüğü, giderek gürleşen ve yükselen orman alanlarıyla Arıt dağları’na doğru yaklaşır.Yaban hayvanlarından karacaların, geyiklerin ve daha birçok hayvanların bir arada görülebileceği bölgenin eşsiz yaylalarından biri olan Uluyayla bir Milli Park görünümündedir. Buralarda sık sık, domuz avı partileri de düzenlenmektedir.

Ulus’ un bir diğer görülmeye değer diğer doğal güzelliği de Çağlayan Vadisidir. Bu vadide sarp kayaların arasından ikisi bir yerde, diğeri ayrı olarak üç çağlayan vadinin kenarından geçen kara yoluna doğru püskürmektedir. Ayrıca, mağaraları, pınarları ve ahşap orman evleri görülmeye değer güzelliktedir.
avatar
ASİCİDELİ
Admin

Mesaj Sayısı : 115
Kayıt tarihi : 26/01/09
Yaş : 47
Nerden : KADIKÖY

Kullanıcı profilini gör http://batikaradeniz.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz