ASARCIK İLÇEMİZ

Aşağa gitmek

ASARCIK İLÇEMİZ

Mesaj  ASİCİDELİ Bir C.tesi Ocak 31, 2009 1:15 pm

Asarcık Genel BilgiOrta Karadeniz Bölgesi’nde, Samsun İli’ne bağlı bir ilçe olan Asarcık, batısında Kavak İlçesi, güneybatısında Ladik, doğusunda Çarşamba ilçesi, kuzeyinde Tekkeköy ile çevrilidir. İlçe toprakları engebeli bir arazi yapısına sahiptir. İl merkezine uzaklığı 70 km.dir. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 18231’dir.

İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmekte olup, kışlar yağışlı ve soğuk, yazlar ise genelde ılık geçmektedir.

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlçe topraklarının tarıma elverişsiz olmasından ve sulanabilir arazinin azlığından dolayı tarımsal üretim ilçe ihtiyacına yöneliktir. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler; buğday, mısır, arpa ve şekerpancarıdır.

İlçenin İlkçağ tarihi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Küçük bir köy konumunda olan Asarcık ve bir kaç köye 1877 - 1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra Rusya’dan göç eden Çerkezlerin yerleşmesiyle ilçe kurulmaya başlamıştır. Zamanla çevresinden gelerek buraya yerleşenlerle de büyümüş ve genişlemiştir.1959 Yılında nahiye, 1987 yılında da ilçe konumuna getirilmiştir.

İlçede tarihi eser olarak; Ayaklıalan Köyü’ndeki kilise kalıntısı bulunmaktadır. Ayrıca ilçede bulunan mesire yerleri arasında Yarımca Köyü civarı, Su Deposu olarak bilinen Ormanlık alan vardır.

avatar
ASİCİDELİ
Admin

Mesaj Sayısı : 115
Kayıt tarihi : 26/01/09
Yaş : 47
Nerden : KADIKÖY

Kullanıcı profilini gör http://batikaradeniz.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz