LADİK İLÇEMİZ

Aşağa gitmek

LADİK İLÇEMİZ

Mesaj  ASİCİDELİ Bir C.tesi Ocak 31, 2009 1:49 pm

Ladik Genel BilgiOrta Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde, Samsun İli’ne bağlı bir ilçe olan Ladik, doğusunda Taşova, kuzeyinde Kavak ve Asarcık, batısında Havza, güneyinde ise Amasya ili ve Suluova ilçeleriyle çevrilidir. Samsun ilinin güneyinde yer alan ilçe topraklarının kuzeydoğusunu Canik Dağlarının batı uzantıları, güneyini ise yüksek kesimleri ilçe sınırları dışında kalan Karaömer Dağı ile Amasya Akdağı’nın (2.061 m.) kuzey uzantıları engebelendirir. Birbirine paralel olan bu dağların arasında tektonik kökenli Ladik Gölü bulunmaktadır.

İlçe topraklarını Ladik Gölü’nden çıkan ve ilçe sınırları dışarısında Yeşilırmak’a katılan Tersakan Çayı sulamaktadır. Deniz seviyesinden 950 m. yükseklikteki ilçe, il merkezine 40 km. uzaklıktadır.Yüzölçümü 575 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımına göre; toplam nüfusu 21.997’dir.

İlçede karasal iklim hüküm sürmekte olup, kışlar uzun ve sert, yazlar ise serin geçmektedir.

İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık, dokumacılık ve kaplıca turizmine dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında; şeker pancarı, arpa, buğday ve mısır gelmektedir. Az miktarda baklagiller, ayçiçeği, elma, şeftali yetiştirilir. Hayvancılıkta ise, şeker pancarı üretimine dayalı olarak sığır besiciliği ön planda olup, koyun da yetiştirilmektedir. İlçede yapay tohumlama istasyonu ve bir boğa deposu vardır. Ladik Gölü’nden ise bol miktarda turna ve alabalık avlanmaktadır. İlçede halı ve kilim dokumacılığı çok yaygın olup ekonomisinde önemli yeri bulunmaktadır. Ayrıca şifalı madensuları ile ünlü olup, Ladik Kaplıcası termal turizminde önem taşımaktadır.

Ladik Ovasındaki höyüklerde yapılan kazı ve araştırmalarda ele geçen buluntulardan, yöredeki ilk yerleşmenin Tunç Çağında (MÖ.3500-1000) kurulduğu anlaşılmaktadır. MÖ.III.yüzyılda Ilgaz Dağı yöresinde kurulan Pontus Devleti’nin sınırları içerisindeki Ladik yöresinde diğer ismi Leodikeia olan kentlerden ayrılabilmesi için Leodikeia Pontika adı ile anılan antik bir kent bulunuyordu.

MÖ.III.yüzyıl başlarında kurulan Pontus Devleti’nin egemenliğinde olan yöre, Pontus Devletinin yıkılmasından sonra, MÖ.I.yüzyıl ortalarında Romalıların hakimiyetine girmiştir. 395’de Roma İmparatorluğu’nun Batı Doğu olmak üzere ikiye ayrılması ile Doğu Roma (Bizans)toprakları içinde kalmıştır. Bizanslılar zamanında önemli bir piskoposluk merkezi olmuş, VIII. Ve IX.yüzyıllarda birkaç kez Arap saldırılarına uğramıştır.

Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra bazı Türkmen boyları buraya yerleşmiş ve Melik Danişment Gazi’nin kurduğu Beyliğin hakimiyeti altına girmiştir. Danişmendliler, Bizanslılar ve Anadolu Selçukluları arasında birkaç kez el değiştiren yöre, XIII.yüzyıl başlarında kurulan Trabzon İmparatorluğunca yönetilmiştir. bir süre Kubadoğulları tarafından da yönetilmiştir. 1398’de Yıldırım Beyazıt tarafından ele geçirildi ise de Ankara Savaşı (1402) sonrasında, Timur yönetimi sırasında Canik Beyliği sınırları içerisinde kalmış, 1418’de kesin olarak Osmanlı topraklarına katılmıştır.

XIX.yüzyıl sonlarında Sivas Vilayetinin Amasya Sancağına bağlı bir kaza merkezi idi. Bu dönemde de Anadolu’daki diğer Ladik’lerle karışmaması için Amasya Ladik’i diye anılıyordu.Cumhuriyetin ilanından sonra 1925’de Amasya’dan ayrılarak Samsun iline bağlı ilçe olmuştur.

İlçeden günümüze gelebilen eserler arasında; Ladik Kalesi,
Saat Kulesi (1889), Bülbül Hatun Cami, Avcı Sultan Mehmet Cami, Sadullah Sunullah Paşa Türbesi (Kümbet), Seyyit Ahmet Kebir Türbesi bulunmaktadır. Hallaz (Hirlaz, Hilyas) kaplıcasının bulunduğu bölgedeki Hamamayağı mesire yeri, Büyükkızoğlu Şelalesi ve Gölü ile Küpecik Yaylası ilçenin doğal güzellikleri arasındadır.
avatar
ASİCİDELİ
Admin

Mesaj Sayısı : 115
Kayıt tarihi : 26/01/09
Yaş : 47
Nerden : KADIKÖY

Kullanıcı profilini gör http://batikaradeniz.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz